40-ies paukščių diena paminėta Pagramančio regioniniame parke

Kovo 13 dieną Pagramančio regioniniame parke, Akmenos pažintiniame take, šurmuliavo Pagramančio pagrindinės mokyklos mokiniai su mokytojomis. Jie, kartu su Tauragės miškų urėdijos Ringių girininkijos girininku Kęstučiu Kinderiu ir Pagramančio regioninio parko darbuotojais kėlė inkilus paukščiams, tuo prisidėdami prie visuotinės inkilų kėlimo akcijos.

Gamta, alsuojanti nauja pradžia, kvepianti saulės spindulių ir vėjo šiluma, pragydusi įvairiabalsėmis giesmėmis – viskas pranašauja – atėjo pavasaris! O šiemet, kartu su daugeliu anksčiausiai parskrendančių sparnuočių, jis atkeliavo gerokai anksčiau nei įprasta.

Pasak Pagramančio regioninio parko vyr. ekologo Tomo Kalašinsko, šiemet pavasaris iš tiesų ankstyvas ir šiltas, tai nemaža tikimybė, kad tiek paukščių ir sugrįžo. Būtent tą dieną, kai kėlėme inkilus, buvo apie 10 laipsnių šilumos. Girdėjosi grįžusių žąsų, gervių, pempių, varnėnų, vieversių čiulbėjimai...
Nuo seno kovo 10 dieną buvo švenčiamas paukščių parskridimas. Keturiasdešimties paukščių diena vadinama todėl, kad apytikriai tiek paukščių rūšių iš Lietuvos išskrenda žiemoti į svetimas šalis, o pavasarį sparnuočiai grįžta į gimtinę. Įdomu kiek jų mes pažįstame? Toks klausimas buvo pateiktas mokiniams. Jie savo žinias apie paukščius demonstravo atlikdami įvairias užduotis, kurias vertino vyr. ekologas Tomas. Jis taip pat vertino ir vaikų pagamintus originalius, įdomius bei žaismingus inkilus, aiškino, kokie jie turėtų būti, kaip kelti...

„Inkilai gali būti gaminami iš įvairių medžiagų: medinės lentos, medžio trinkos, molinių vamzdelių, cemento ir pjuvenų mišinių. Inkilų specialiai dažyti ar impregnuoti nereikėtų. Inkilai turėtų būti keliami ne žemiau kaip 2 m aukštyje (geriau aukščiau) ir ne arčiau, kaip 30-50 m vienas nuo kito. Į kokį medį kelti inkilą – ne taip svarbu, svarbiau – patogus priskridimas, kad šakos netrukdytų. Inkilus atgręžti galima į visas puses, išskyrus šiaurę“, – žiniomis dalijosi T. Kalašinskas.

Kad ir kaip berodytume savo meilę mūsų krašto turtui – paukščiams giesmininkams, iškeldami jiems inkilus, tačiau puikiai žinome, kad be miškų nebus ir paukščių giesmių. Todėl į renginį pakvietėme girininką K. Kinderį, kad jis išvykos dalyviams papasakotų apie Ringių girininkiją, apie miškininko darbą.
„Ringių girininkija įkurta 1993 metais, o pavadinimas kilo iš Ringių kaimo pavadinimo, kada prieš karą šalia Ringių dvaro ir buvo girininkija, kuri turėjo apie 14 ha žemės. Po Antrojo pasaulinio karo girininkija buvo perkelta į nusavintą sodybą šalia buvusio Tuščių dvaro. Šiame pastate girininkijos raštinė išbuvo iki 1979 metų, kai Ringių girininkija, buvo sujungta su Obelyno girininkija. 1991 metais dalis miškų atiteko Tauragės girininkijai, o kita dalis liko Obelyno girininkijai. Kol 1993 metais buvo pastatytas naujas gyvenamasis pastatas kartu su raštine ir atkurta buvusi girininkija“, – sakė girininkas.

K. Kinderis minėjo, kad girininkijoje didžiausią plotą užima eglynai 1219,8 ha, beržynai – 610,2 ha, drebulynai – 358,9 ha, bei juodalksnynai – 344,2 ha. Šie medynai sudaro beveik 93 proc. visų medynų.
Pokalbio pabaigoje girininkas pakvietė visus pasigrožėti girininkijos įspūdingais vaizdais, tekančios Akmenos upės bei Irtuonos, Užupio, Girupio, Šaltinbaubės, Gramančios, Ringės, Būdupio upelių slėniais. Aplankyti įspūdingus medžius, Kreivių piliakalnį, taipogi senąsias Kreivių kaimo kapinaites.
Renginyje dalyvavo ir Pagramančio pagrindinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja Danutė Šerpytytė. Ji prisiminė senolių pastebėjimus bei tradicijas. „Senoliai tikėjo, kad jei šią dieną pašąla, šalnos laikysis dar 40 parų. Šią dieną šeimininkėms būdavo patariama iškepti keturiasdešimt bandelių, kad vasarą javai gerai derėtų. Žemaitijoje manyta, kad šią dieną reikia praleisti „savam lizde“, t. y. su savo šeima. Tikėta, kad šią dieną kur nors toliau iš namų išvažiavus, užsitrauksi nesutarimą su saviškiais ir su kaimynais“, – renginio dalyvius vaišindama gardžiais pyragėliais sakė mokyklos direktoriaus pavaduotoja.
Renginio pabaigoje susirinkome prie laužo. Čia ragavome žolelių arbatą, pasidžiaugėme, kad 40-ties paukščių diena išskirtinai paminėta, pagarbinti parskridę paukščiai, mąstėme, kad žmonės ir ypač vaikai labiau turėtų gerbti, pažinti ir neskriausti sparnuočių. Ir kad prie inkilų kėlimo šventės visada prisijungtų, nes taip parodome, kad esame neabejingi Lietuvos gamtos puoselėjimui ir saugojimui.
 
 
Lina Misiulytė
Pagramančio regioninio parko kultūrologė
Nuotraukos - Redos Ežerinskienės.

Griežtai draudžiama Ukmergietis.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio redakcijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti Ukmergietis.lt kaip šaltinį ir naudoti aktyvią Ukmergietis.lt nuorodą.

Prie kiekvieno Jūsų komentaro bus rodomas IP 34.239.158.107.

Rašyti

Portalo Ukmergietis.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus Ukmerge@internetozinios.lt. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Taip pat skaitykite