Įkurta Nacionalinė aplinkos ir sveikatos jaunimo platforma Lietuvoje

2016 m. spalio 11 d. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijoje buvo pasirašyta konsorciumo sutartis dėl Nacionalinės aplinkos ir sveikatos jaunimo platformos (toliau – Nacionalinė jaunimo platforma) sukūrimo Lietuvos Respublikoje. 

Pagrindinis Nacionalinės jaunimo platformos tikslas yra įtvirtinti, palaikyti ir viešinti jaunų žmonių dalyvavimą veiklose, kuriomis siekiama sukurti ir užtikrinti sveiką ir tvarią aplinką. Nacionalinės jaunimo platformos veiklos uždaviniai:

•    Vienyti ir stiprinti nacionalines ir regionines jaunimo aplinkos ir (arba) sveikatos organizacijas įgyvendinant jaunimui ir valstybei aktualius tikslus. 
•    Žiniomis grįsti jaunimo ir jaunimo organizacijų atstovavimą politiniuose (ir ne tik) aplinkos ir sveikatos procesuose.
•    Didinti jaunimo veiklų žinomumą ir jaunimo informavimą apie aplinką ir sveikatą.
•    Skatinti bendradarbiavimą tarp jaunimo (asmenų, atstovaujančių specifinei amžiaus grupei) ir valstybinių institucijų.

Nacionalinė jaunimo platforma džiaugiausi partnerių įvairove. Tai Druskininkų savivaldybės administracija, Lietuvos medicinos studentų asociacija, susivienijimas „Žali.LT“, Sveikatos žurnalistų asociacija, Vilniaus universiteto Studentų gamtininkų mokslinė draugija ir Visuomenės sveikatos mokslinės veiklos grupė, VšĮ Europos namai ir 4 fiziniai asmenys (Dovilė Adamonytė, Laura Dobrovaitė, Nerijus Černiauskas ir Simona Gailiūtė).

Taip pat Nacionalinė jaunimo platforma kartu su tarptautiniais partneriais iš Austrijos, Moldovos, Rumunijos, Serbijos, Portugalijos, Ukrainos ir Slovėnijos (šalys, kuriose irgi įkurtos jaunimo platformos) dalyvauja PSO Europos regiono aplinkos ir sveikatos procese. Jaunimo koalicijos užmojis – įkurti nacionalines jaunimo platformas visose 53-ose PSO Europos regiono šalyse narėse.

Šiuo metu Jaunimo koalicija intensyviai ruošiasi artėjančiai šeštajai Aplinkos ir sveikatos ministrų konferencijai, vyksiančiai 2017 metais, bei kitiems iki šios konferencijos vyksiantiems parengiamiesiems Europos aplinkos ir sveikatos proceso susitikimams, kuriuose Nacionalinės jaunimo platformos partneriai dalysis patirtimi, siūlys, kaip tobulinti šį procesą, ir įsipareigos veikti.

Europos aplinkos ir sveikatos jaunimo koalicija bei jos dalyvavimas Europos aplinkos ir sveikatos procese

Ketvirtojoje Aplinkos ir sveikatos ministerijų konferencijoje (angl. Fourth Ministerial Conference on Environment and Health), vykusioje 2004 m. Vengrijoje, Budapešte, Pasaulio sveikatos organizacijos (toliau – PSO) Europos regiono šalys narės įsipareigojo įtraukti jaunimą į politikos formavimo procesus ir Europos vaikų aplinkos ir sveikatos veiksmų plano (angl. Children‘s Environment and Health Action Plan for Europe – CEHAPE) vykdymą. CEHAPE jaunimo tinklas, suteikiantis galimybę jaunimui išreikšti savo valią nacionaliniu ir tarptautiniu lygmenimis, buvo įsteigtas 2007 m. siekiant apsaugoti vaikų sveikatą nuo aplinkos grėsmių.

PSO Europos regiono valstybių narių 2010 m. pasirašytoje Parmos deklaracijoje dėl aplinkos ir sveikatos pabrėžta, kad jaunimo dalyvavimas priimant sprendimus turi būti užtikrintas visose valstybėse narėse nacionaliniu ir tarptautiniu lygmeniu, jis turi būti palaikomas, jam turi būti sudaromos sąlygos, kurios būtinos, kad jaunimas reikšmingai įsitrauktų į vykstančius procesus. Prisiimti įsipareigojimai taip pat minimi Parmos jaunimo deklaracijoje (angl. Parma Youth Declaration), paskelbtoje 2010 m.

2012 m. spalio mėnesį Italijoje, Florencijoje, įvyko pirmasis Europos aplinkos ir sveikatos jaunimo koalicijos (angl. European Environment and Health Youth Coalition, toliau – Jaunimo koalicija) nacionalinių šalių koordinatorių susitikimas, kurį rėmė PSO bei Toskanos regiono valdžia. Šio susitikimo metu buvo patvirtintas šios nevyriausybinės organizacijos tikslas, misija, veiklos modelis. 

2013 m. lapkričio 11–12 d. Vokietijos mieste Bonoje vyko pirmoji Jaunimo koalicijos  generalinė asamblėja. Joje dalyvavo 28 atstovai iš Europos regiono PSO valstybių narių. Šioje asamblėjoje Lietuvai atstovavo Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro visuomenės sveikatos administratorė Dovilė Adamonytė. Tais pačiais metais Lietuvos atstovė tapo Jaunimo koalicijos vykdomosios valdybos nare, dar po metų – viceprezidente. 

Jaunimo koalicija siekia savo numatytus prioritetus įgyvendinti padedant jaunimui ir, nustačiusi platformas bei ryšius, prisidėti prie valstybės institucijų veiklos kuriant efektyvius reikšmingo jaunimo dalyvavimo Europos aplinkos ir sveikatos procese mechanizmus.

Jaunimo koalicijos veiklos Lietuvoje

2014 m. Jaunimo koalicijos vykdomosios valdybos susitikimas, kurį rėmė PSO Europos regiono biuras, PSO atstovybė Lietuvoje bei Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras, vyko Lietuvoje. Susitikimo metu diskutuota apie potencialias Lietuvos bendradarbiavimo su Jaunimo koalicija galimybes. Nutarta, jog Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija pritaria ir palaiko jaunimo iniciatyvą įkurti Jaunimo koalicijos būstinę Lietuvoje. Po šio susitikimo tais pačiais metais Jaunimo koalicija buvo oficialiai įregistruota Lietuvoje.

Jaunimo koalicija,  įgyvendindama PSO ir Jungtinių Tautų Europos ekonominės komisijos Vandens ir sveikatos protokolo 2014–2016 metų veiklos programą, 2015 m. inicijavo tarptautinį vandens, sanitarijos ir higienos tyrimą Lietuvos (Vilniaus miesto ir rajono), Moldovos ir Rumunijos (Piatra Neamt miesto) mokyklose. Tyrimo tikslas buvo nustatyti mokinių informuotumo vandens, sanitarijos ir higienos klausimais lygį ir požiūrį į šiuos dalykus. Lietuvoje tyrimą atliko Jaunimo koalicijos biuras Lietuvoje, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras bendradarbiaudami su PSO Europos regiono biuru, Vilniaus visuomenės sveikatos biuru bei Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija. 

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro informacija

Dėl išsamesnės informacijos prašome kreiptis į Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Aplinkos sveikatos skyriaus administratorę ir Nacionalinės jaunimo platformos įkūrėją Dovilę Adamonytę tel. 8 (5) 236 0481 bei el. paštu dovile.adamonyte@smlpc.lt arba lithuania@eehyc.org.

Griežtai draudžiama Ukmergietis.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio redakcijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti Ukmergietis.lt kaip šaltinį ir naudoti aktyvią Ukmergietis.lt nuorodą.

Prie kiekvieno Jūsų komentaro bus rodomas IP 54.211.135.32.

Rašyti

Portalo Ukmergietis.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus Ukmerge@internetozinios.lt. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Taip pat skaitykite