Kultūros ministras: kultūros biudžetas didėjo 87 mln. eurų – svarbu darbų tęstinumas ir nuoseklus biudžeto augimas

Kultūros ministro Šarūno Biručio teigimu, jo valdymo srities biudžetas 2013–2016 m. didėjo kasmet ir palyginus 2013 m. su 2016 m. jo augimas siekė 87 mln. eurų, arba apie 61 proc. Pasak Š.Biručio, atlikti sisteminiai pokyčiai – parengtos visos teisinės ir ekonominės prielaidos efektyviai panaudoti ES struktūrinę  paramą ir pasirašytos pirmosios finansavimo sutartys; baigiama gyvendinti Europos ekonominės erdvės finansinė parama (skirta 9 mln. eurų, įgyvendinta 19 paveldo ir 11 meno projektų), kuri donorų konferencijoje buvo įvertinta  teigiamai; savivaldybėse užbaigta 15 reikšmingų, per 1 mln. eurų vertės investicijų projektų (bendra investicijų vertė beveik 30 mln. eurų), taip pat 6 valstybiniai investicijų projektai, kurių bendra investicijų vertė 70 mln. eurų; padidinti kultūros ir meno darbuotojų atlyginimai (savivaldybėse atlyginimai vidutiniškai padidėjo apie 50 proc.), tačiau lėšų poreikis vis dar išlieka gana didelis siekiant esminių pokyčių.
 
Kultūros ministro valdymo srities biudžetas 2013–2017 m., mln. eurų

Ministras išskiria keturias problemines sritis, kurios nebuvo išspręstos biudžeto projekto derinimo ir derybų procese. 

„Pirmiausia, iš visų įregistruotų nekilnojamojo kultūros paveldo objektų yra apie 800 valstybės saugomų statinių, iš jų apie 150 yra kultūros paminklai, kuriuos būtina sutvarkyti. Didelė dalis, t.y. iki 80 proc. registre įrašytų objektų – dvarai, medinis ir sakralinis paveldas yra blogos arba patenkinamos būklės. Valstybės skiriamas finansavimas nėra pakankamas, kad būtų laiku sutvarkytos visos valstybės saugomos kultūros vertybės. Vertinama, kad su esamu finansavimu valstybės saugomų nekilnojamųjų kultūros vertybių tvarkybos procesas užtruktų keletą dešimtmečių ir dalis vertybių per šį laikotarpį tiesiog sunyktų. 2017 m. buvo prašoma papildomai skirti 7,8 mln. eurų, papildomai skirta tik 1,5 mln. eurų“, – sako Š. Birutis.

Taip pat, ministro teigimu, tam, kad kultūra atliktų savo misiją, būtina grąžinti Kultūros ministerijai 2012 m. įšaldytas programas. Valstybės kontrolės audito ataskaitoje konstatuota, kad Kultūros rėmimo fondo (KRF) lėšomis finansuotos Kultūros ministerijai pavaldžių biudžetinių įstaigų priemonės (muziejinių vertybių įsigijimas, kultūros darbuotojų kvalifikacijos kėlimas, muziejų ekspozicijų ir parodų pritaikymas vaikams ir jaunimui ir kt.) nėra konkursinės prigimties, todėl jas tikslinga grąžinti į ministerijos biudžetą ir finansuoti valstybės planavimo būdu, tačiau šioms priemonėms 2017 m. biudžeto projekte asignavimai nenumatyti. Ministerijos specialistų nuomone, tokių priemonių finansavimui tikslinga skirti 1 mln. eurų. 

„Nors per šiuos metus pabaigėme tvarkyti nemažai kultūros objektų, šiuo metu Valstybės investicijų programoje (VIP) esantiems projektams užbaigti vis dar reikia kiek daugiau kaip 200 mln. eurų. Po krizinio laikotarpio, kai VIP finansavimas nuo 53,4 mln. eurų (2009 m.) buvo sumažintas iki 24,3 mln. eurų (2013 m.), 2014 m. (neįskaitant LRT lėšų) skirta 27,1 mln. eurų, 2015 m. – 28,1 mln.eurų, 2016 m. (be LRT) – 32,8 mln. eurų, 2017 m. planuojama 34,2 mln. eurų. Jeigu limitai nebūtų buvę sumažinti, ankstesniais metais pradėti investicijų projektai galėjo būti užbaigti per ateinančius trejus metus“, – sako ministras.

VIP biudžeto lėšų 2017 m. prašyta per 54 mln. eurų, paskirstyta, kaip minėta, per 34 mln. Eur, iš jų 9 mln. Eur skirta Valdovų rūmų atstatymui užbaigti iki 2018 m., tai sudaro 26 proc. viso VIP limito likusiems 84 projektams.

„Taigi, kultūros įstaigoms pagal poreikius 2017 m. pritrūko 20 mln. eurų. Todėl planuodama 2017–2019 m. VIP, ministerija, vadovaudamasi Valstybės kontrolės rekomendacijomis patvirtinta nauja investicinių projektų atrankos ir lėšų paskirstymo tvarka, prioritetus numatė ankstesniais metais pradėtiems savivaldybių investicijų projektams, kurie finansuojami kartu su ES lėšomis ar kuriems užbaigti reikalingos nedidelės lėšos. 2017 m. numatoma užbaigti 12 tokių projektų, taip pat suplanuota per 32 mln. eurų ES paramos nacionalinių ir pavaldžių įstaigų VIP projektams užbaigti. ačiau daug kitų VIP esančių objektų šios paramos negaus, todėl lieka pasikliauti iš biudžeto skiriamomis lėšomis. Metai po metų neskiriant reikiamo VIP finansavimo investiciniams projektams užbaigti, projektai brangsta. Pavyzdys – M. K. Čiurlionio muziejus, M. Mažvydo biblioteka. Laiku nesukuriama infrastruktūra ir neteikiamos kultūros paslaugos, nes investuotos lėšos nesukuria planuoto rezultato“, – sako Š. Birutis. 

2017 metų biudžeto projekte kultūros ministro valdymo srities įstaigoms (be Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo, Lietuvos nacionalinės televizijos ir Tautinių mažumų departamento) numatyta 200,6 mln. eurų, iš jų 178,2 mln. eurų – išlaidoms ir 22,4 mln. eurų – turtui įsigyti. Kultūros ministerijos, kaip atskiro asignavimų valdytojo, 2017 m. biudžetas palyginus su 2016 m. didėja 10,6 mln.eurų.
Papildomi 2017 m. asignavimai numatyti šioms reikmėms:
       
1. kultūros ir meno darbuotojų darbo užmokesčio didinimo nuo 2016 m. liepos 1d. tęstinumui užtikrinti bei minimalios mėnesio algos padidinimui iki 380 eurų užtikrinti numatoma 2,2 mln. eurų;
         
2. papildomas finansavimas 1,6 mln. eurų Lietuvos šimtmečio programos priemonėms: iš jų 1,1 mln. eurų – kino filmams sukurti ir 0,5 mln. eurų – kitoms priemonėms (parodoms, renginiams);
         
3. ministerijai pavaldžių įstaigų veiklai 0,7 mln. eurų;
         
4. paveldotvarkos programai 1,5 mln. eurų;
         
5. savivaldybių investicijų projektams 0,7 mln. eurų;
         
6. ES ir kita tarptautinė finansinė parama 2,5 mln. eurų;
         
7. tikslinės paskirties ir biudžetinių įstaigų pajamų įmokų didėjimas 0,2 mln. eurų;
         
8. Kultūros rėmimo fondui – 1,5 mln. eurų;
         
9. užbaigtų investicijų projektų lėšos 5,9 mln. eurų valdymo srityje perkeltos savivaldybių investicijoms, siekiant kooperuoti VIP ir ES lėšas, siekiant užbaigti ar reikšmingai pasistūmėti įgyvendinant 12 pradėtų savivaldybių investicijų projektų;
       
10. iš valdymo srities perskirstyta Užutrakio gyventojų iškeldinimui – 0,4 mln. eurų.
 
LR Kultūros ministerijos informacija
 

Griežtai draudžiama Ukmergietis.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio redakcijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti Ukmergietis.lt kaip šaltinį ir naudoti aktyvią Ukmergietis.lt nuorodą.

Prie kiekvieno Jūsų komentaro bus rodomas IP 54.211.135.32.

Rašyti

Portalo Ukmergietis.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus Ukmerge@internetozinios.lt. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Taip pat skaitykite