LLRI tyrimas: dalies savivaldybių administracijos vis dar neproporcingai didelės

Akmenės rajone savivaldybės darbuotojų skaičius pernai beveik nepakito

Nors gyventojų šalyje mažėja, 2015 praėjusiais metais beveik pusė (26 iš 60) savivaldybių dar labiau plėtė administracijas, atskleidė Lietuvos laisvosios rinkos instituto analizė.  

Akmenės rajono  savivaldybės administracijos darbuotojų skaičius, tenkantis 1000 gyventojų, praėjusiais metais kito nežymiai. Šių metų pradžioje 1000 gyventojų aptarnavo 7,48 darbuotojo, beveik 3 proc. daugiau nei prieš metus. 2015 m. pradžioje savivaldybėje buvo 155,3 užimtos pareigybės, o šių metų pradžioje – 155,8.

„Kitų panašaus dydžio rajonų kontekste, Akmenė atrodo neblogai. Pavyzdžiui, panašų gyventojų skaičių turinčioje Lazdijų rajono savivaldybėje administracijos darbuotojų skaičius yra didesnis net 1,5 karto. Įdomu, jog Akmenės rajono savivaldybės atveju užimtų pareigybių 1000 gyventojų kaita padidėjo dėl sumažėjusio gyventojų skaičius, o ne dėl to, kad yra tendencija plėstis. Bendras gyventojų skaičius Akmenės rajonas per 2015 m. sumažėjo 522 gyventojais” -– sako Aistė Čepukaitė, Lietuvos laisvosios rinkos instituto analitikė. 

Per penkerius metus Lietuvoje žmonių sumažėjo 5,4 proc., o juos aptarnaujančių savivaldybių administracijų darbuotojų daugėjo 2,6 proc.

„Praėję metai buvo pirmieji, kai savivaldybių administracijos šiek tiek – 1,4 proc. traukėsi, bet tai neatskleidžia tikrųjų tendencijų. Reikšmingai persitvarkė tik du didieji miestai – Vilnius ir Kaunas, atitinkamai administracijas sumažinę 73 ir 99 darbuotojais. Beveik pusė savivaldybių, nepaisant to, kad gyventojų mažėjo, ne tik nesitraukė, bet priėmė dar naujų darbuotojų”, – teigia Lietuvos laisvosios rinkos instituto analitikė Aistė Čepukaitė. 

Lietuvos laisvosios rinkos instituto skaičiavimais, tūkstantį gyventojų vidutiniškai aptarnauja 7,4 savivaldybės darbuotojai. Užimtų pareigybių skaičius, tenkantis 1000 gyventojų, didėjo daugiau kaip dviejuose trečdaliuose savivaldybių. 

Santykinai daugiausia administracijos darbuotojų turi išlaikyti Neringos gyventojai, čia 1000-iui gyventojų tenka net 27, Pagėgių – 18, Ignalinos – daugiau kaip 15. Palyginimui, Kauno rajone 1000-į gyventojų aptarnauja mažiau kaip 4 savivaldybės administracijos darbuotojai, Marijampolės, Jonavos – mažiau kaip 5.

„Suprantama, kad didžiuosiuose miestuose administracijos darbuotojų 1000 gyventojų teks mažiau. Taip pat suprantame, kad kiekviena savivaldybė turi savos specifikos, tad darbuotojų skaičius neišvengiamai šiek tiek skiriasi. Tačiau kuriose tiek pat gyventojų turinčiose savivaldybėse administracijos darbuotojų skaičius skiriasi kelis kartus. Pavyzdžiui, Ignalinos rajone gyventojai išlaiko 250 darbuotojų, panašaus dydžio Širvintų rajone – 101. Klaipėdos rajono savivaldybėje dirba 334 žmonės, Kėdainių – 157. Kai skaičiai skiriasi šimtais, savivaldybės vadovai turėtų kelti sau klausimą, ar administracija sudėliota racionaliai - toks ir yra šių skaičiavimų tikslas”, – pastebi Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentas Žilvinas Šilėnas.

Mažiausiai darbuotojų dirba Birštono rajono savivaldybėje – 61, daugiausia Vilniuje – 866 žmonės. Iš viso savivaldybių administracijose dirba 13 800 žmonių.

Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI)

Griežtai draudžiama Ukmergietis.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio redakcijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti Ukmergietis.lt kaip šaltinį ir naudoti aktyvią Ukmergietis.lt nuorodą.

Prie kiekvieno Jūsų komentaro bus rodomas IP 54.211.135.32.

Rašyti

Portalo Ukmergietis.lt redakcija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, pažeidžia įstatymus ar reklamuoja. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus Ukmerge@internetozinios.lt. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Taip pat skaitykite